امروز :مرتبه
تاریخ : شنبه 31 تیر 1391

" ما باید پیشرفت را با الگوی اسلامی – ایرانی پیدا کنیم . این برای ما حیاتی است . چرا می گوییم اسلامی و چرا می گوییم ایرانی ؟ اسلامی به خاطر اینکه بر مبانی نظری و فلسفی اسلام و مبانی انسان شناختی اسلام استوار است . چرا می گوییم ایرانی ؟ چون فکر و ابتکار ایرانی ، این را بدست آورده ؛ اسلام در اختیار ملت های دیگر هم بود . این ملت ما بوده است که توانسته است یا می تواند این الگو را تهیه و فراهم کند . پس الگوی اسلامی ایرانی است . البته کشورهای دیگر هم از آن ، بدون تردید استفاده خواهند کرد ؛ همچنانی که تا امروز  هم ملت ما و کشور ما برای بسیاری از کشورها در بسیاری از چیزها الگو قرار گرفته ، اینجا هم یقینا این الگو مورد تقلید و متابعت بسیاری از ملت ها واقع خواهد شد .

الگوی غرب کافی نیست !

آنچه که موجب می شود ما الگوی غربی را برای پیشرفت جامعه خودمان ناکافی بدانیم در درجه اول این است که نگاه جامعه غربی و فلسفه های غربی به انسان _ البته فلسفه های غربی مختلفند ؛ اما برآیند همه آنها این است _  با نگاه اسلام به انسان ،بکلی متفاوت است ؛ یک تفاوت بنیانی و ریشه ای دارد . لذا پیشرفت که برای انسان وبه وسیله انسان است ، در منطق فلسفه غرب معنای دیگری پیدا می کند ، تا در منطق اسلام . پیشرفت از نظر غرب ، پیشرفت مادی است ؛ محور ، سود مادی است ؛ هرچه سود مادی بیشتر شد، پیشرفت بیشتر شده است ؛ افزایش ثروت و قدرت . این ، معنای پیشرفتی است که غرب به دنبال اوست ؛ منطق غربی و مدل غربی به دنبال اوست وهمین را به همه توصیه  می کنند .

آفت پیشرفت های مادی

 پیشرفت وقتی مادی شد ، معنایش این است که اخلاق و معنویت را می شود در راه چنین پیشرفتی قربانی کرد . یک ملت به پیشرفت دست پیدا کند ؛ ولی اخلاق و معنویت در او وجود نداشته باشد . اما از نظر اسلام ، پیشرفت این نیست . البته پیشرفت مادی مطلوب است ، اما به عنوان وسیله .هدف ، رشد و تعالی انسان است . پیشرفت کشور و تحولی که به پیشرفت منتهی می شود ، باید طوری برنامه ریزی و ترتیب داده شود که انسان بتواند در آن به رشد و تعالی برسد ؛ انسان در آن تحقیر نشود .

هدف از پیشرفت اسلامی

هدف ، انتفاع انسانیت است ، نه طبقه ای از انسان ، حتی نه انسان ایرانی . پیشرفتی که ما می خواهیم بر اساس اسلام وبا تفکر اسلامی معنا کنیم ، فقط برای انسان ایرانی سودمند نیست ، چه برسد بگوئیم برای طبقه ای خاص . این پیشرفت ، برای کل بشریت و برای انسانیت است .

نقطه تفاوت اساسی نگاه به انسان است . " 


طبقه بندی: پیشرفت، 
برچسب ها: الگوی اسلامی ایرانی، پیشرفت اسلامی، پیشرفت از نگاه امام خامنه ای،
ارسال توسط انصار ولایت
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
هم سنگری ها
رجانیوز

نوای وب
رهبر ازدید بزرگان

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic